VÝROBA BETÓNU 2018

3. – 4. 10. 2018
Ďalší ročník odborného seminára sa konal v priestoroch hotela Patria na Štrbskom Plese za prítomnosti vyše 200 účastníkov. Tento odborný seminár organizuje Slovenská asociácia výrobcov transportbetónu (SAVT) pravidelne každé dva roky už od roku 2000. Odborný seminár sa zameriava na podporu výroby a použitia transportbetónu na Slovensku, pričom je určený výrobcom betónu a prísad do betónu, ďalej výrobcom strojov a zariadení na výrobu a dopravu betónu, pracovníkom stavebných firiem zhotovujúcich stavby z betónu a železobetónu a pracovníkom skúšobní v odbore stavebníctva.
V úvode odborného seminára prezident SAVT Ing. Erik Zemánek opísal činnosť SAVT v minulom roku a uviedol tiež porovnanie vybraných parametrov transportbetónu na Slovensku, v porovnaní s členmi Európskej asociácie výrobcov transportbetónu – ERMCO.
Tento ročník odborného seminára sa v odbore normalizácie venoval zmenám, ktoré priniesla revízia normy pre betónové kryty vozoviek. V oblasti materiálov, výroby a vlastností betónu sa odborný seminár hlavne zameral na betóny pre priemyselné podlahy a na využívanie betónov s oceľovými a plastovými vláknami pri zhotovovaní týchto podláh. Tejto téme bola venovaná aj panelová diskusia na odbornom seminári. Veľká pozornosť sa venovala tiež používaniu popolčeka na výrobu betónu v súvislosti s prebiehajúcimi zmenami vo vlastnostiach popolčeka, spôsobených denitrifikáciou spalín.
Pre zvýšenie technickej úrovne pri výrobe, ukladaní a ošetrovaní betónu vydala SAVT (pri príležitosti konania odborného seminára) pre technickú verejnosť dve publikácie Betón na priemyselné podlahy a Profesionáli pri práci s betónom, ktoré dostali všetci účastníci odborného seminára.
Veľká pozornosť bola venovaná aj problematike modulu pružnosti betónu, pohľadovým betónom a zásadám pri výrobe, doprave, ukladaní a ošetrovaní betónu. Zaujímavé boli informácie a skúsenosti získané pri výstavbe najdlhšieho slovenského diaľničného tunela – tunela Višňové. Pozornosť sa tiež venovala nedostatkom v betóne, ktoré sú dôsledkom rozpínavých reakcií v betóne. Uviedli sa tiež možnosti sekundárnej ochrany betónov.
Nevynechala sa ani problematika ochrany životného prostredia, keď sa opísali povinnosti výrobcov betónu pri obmedzovaní ožiarenia pracovníkov a obyvateľov z prírodných zdrojov ionizujúceho žiarenia.
www.savt.sk