Finále 9. ročníka Strojárskej olympiády a Deň otvorených dverí na Strojníckej fakulte STU
Dňa 11. 2. 2016 vyvrcholila vedomostná súťaž Strojárska olympiáda, ktorá vznikla s cieľom zvýšiť povedomie technického vzdelávania v spoločnosti a propagovať technické vzdelávanie vedomostnými súťažami.
Súťaž je určená všetkým študentom stredných škôl, ktorí majú záujem súťažiť a overiť si svoje vedomosti v súťažných oblastiach (matematika, fyzika, strojníctvo a odborné strojárske zameranie), získať zaujímavé poznatky a skúsenosti a bližšie spoznať Strojnícku fakultu STU v Bratislave ako inšpiráciu pre výber vhodnej fakulty, prípadne zaujímavého študijného programu. Akcia bola vyvrcholením aktivít zameraných na propagáciou bakalárskeho štúdia na Strojníckej fakulte STU v Bratislave, ktorá by sa nebola uskutočnila za pomoci našich partnerov, a to hlavne generálneho partnera Volkswagen Slovakia, a. s., ako i ďalších partnerov: Výskumného ústavu zváračského, Zväzu automobilového priemyslu Slovenska, Zväzu strojárskeho priemyslu SR, Slovenskej spoločnosti údržby, Matadoru Holding, BOGE, ABB, SOVA Digital, Tatravagónky Poprad. Nesmieme opomenúť ani mediálnych partnerov: Autosalón Autoshow Nitra, Quark, Strojárstvo/ Strojírenství, Magazín stroje a mechanizácia. V rámci tohto podujatia sa konalo aj stretnutie hostí a partnerov Strojárskej olympiády s riaditeľmi stredných škôl za účasti hostí z praxe. Hlavnou témou bola potreba vzdelávania matematiky a fyziky ako základ pre úspešnú prípravu na kvalitné vysokoškolské štúdium technického zamerania. Novinkou bolo, že Strojnícka fakulta ako jediná zo všetkých fakúlt STU ponúka možnosť učiť sa španielsky a francúzsky jazyk, ktoré môžu pomôcť uchádzačom o štúdium v zahraničí vďaka programu Erasmus. Práve Strojárska olympiáda dokazuje už deviaty rok, že je veľkým prínosom popularizácie technického vzdelávania na Slovensku. Na podujatí sa zúčastnilo 36 stredných škôl a celkový počet účastníkov presiahol hranicu 570. Návštevníci si mohli prezrieť priestory Strojníckej fakulty, jednotlivé ústavy a laboratóriá, ako i ukážku stavebných strojov na parkovisku pred fakultou.
Strojárska olympiáda 2016
Víťazi v sekciách: Automobily, lode a spaľovacie motory: Gábik Jaroslav, Terénne vozidlo poháňané spaľovacím motorom. Energetické strojárstvo, procesná a environmentálna technika: Cyril Pavlovič, Laboratórny zdroj riadený mikropočítačom. Strojárska výroba, manažérstvo kvality, strojárske technológie a materiály: Timea Rendeková, Wattov odstredivý regulátor otáčok. Aplikovaná mechanika a mechatronika: Martin Horváth, Auto riadené neurónovou sieťou.
Súťaž družstiev: Detvanci: Cena dekana za optimalizáciu (minimálne náklady). Hliníkoví vlci: Cena divákov – na základe odovzdaných anketových lístkov. Kompóty: Cena dekana za najefektívnejšie spracovanie zadania. Strunky: Cena dekana za najkreatívnejšie spracovanie zadania.