Široké spektrum odborných článkov a prezentácie spoločností, odborníkov pôsobiacich v oblasti stavebníctva, dopravy, strojárstva, ťažby surovín a environmentálnych technológií vo všetkých odvetviach priemyselnej výroby.

TOP výzvy pre SMART UNIVERZITU - Technická univerzita v Košiciach


Technická univerzita v Košiciach aktuálne rieši výzvy, ktoré môžu výrazne ovplyvniť budúcnosť Slovenska. Ako jediná technicky orientovaná univerzita zo Slovenska sa stala súčasťou siete európskych univerzít a na EXPO do Dubaja ide s prvým vodíkovým autobusom vyrobeným na Slovensku.

Európska komisia tento rok zverejnila výsledky druhej výzvy iniciatívy Európske univerzity v rámci programu Erasmus+. Vybralo sa 24 nových projektov, ktoré tvoria nadnárodné aliancie inštitúcií vysokoškolského vzdelávania z celej EÚ.

Medzi schválenými projektmi je aj aliancia ULYSSEUS (An open to the world, persons-centered and entrepreneurial European University for the citizenship of the future), ktorej členom je Technická univerzita v Košiciach (TUKE) ako jediná technicky orientovaná univerzita zo Slovenska.

Aliancia anticipuje plne angažované spoločenstvo, kde sa budú s príslušnými pridruženými partnermi schádzať pri spoluvytváraní spoločných interdisciplinárnych, flexibilných výučbových a podnikateľských aktivít. Rovnako tak bude prepájať vedu a výskum s premenou predstáv na realitu.

Európske univerzity sú ambiciózne transnárodné aliancie inštitúcií vysokoškolského vzdelávania, ktoré vytvárajú dlhodobú strategickú spoluprácu. Cieľom je taktiež propagovať európske hodnoty, identitu a významne zlepšovať kvalitu a konkurencieschopnosť Európskeho vysokoškolského vzdelávania.

Vďaka vzniku Centra výskumu vodíkových technológií (CVVT) na Slovensku, ktorého lídrom je Technická univerzita v Košiciach, prichádzajú prvé úspechy.

Centrum výskumu vodíkových technológií (CVVT) sa zaoberá výskumom a vývojom v oblasti vodíkových technológií v celom cykle a využitím teoretických poznatkov pri navrhovaní a konštruovaní funkčných prototypov technológií a zariadení. Jedným z takých je aj prvý slovenský prototyp autobusu na vodíkový pohon, ktorý bol vyrobený na Slovensku. Hlavný konštruktérsky tím tvorili vedci z TUKE v spolupráci s odborníkmi spoločnosti Rošero P, s. r. o., zo Spišskej Novej Vsi. Slovensko bude tento exponát reprezentovať na celosvetovej výstave EXPO v Dubaji od októbra do marca budúceho roka.

Práve táto spolupráca je výrazným príkladom aplikácie poznatkov z výskumu, transferu technológií a prvým veľkým krokom rozvoja v oblasti využitia vodíka ako efektívneho nosiča energie. Výskumom a aplikáciou vodíkových technológií sa vytvárajú podmienky na radikálnejšie znižovanie emisií v priemyselnej praxi, energetike a rovnako v doprave.

 Ing. Pavol KALEJA, PhD.

Rektorát Technickej univerzity v Košiciach - Referát marketingu

www.tuke.sk