Nestrať prácu – vzdelávaj sa
Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny spustí na začiatku roka 2022 Národný projekt operačného programu Ľudské zdroje: Podpora vzdelávacích aktivít zameraných na profesijnú mobilitu. Cieľom je podpora zamestnanosti, a to možnosťou cieleného vzdelávania jednotlivcov - zamestnancov pre ich lepšie uplatnenie sa na meniacom trhu práce. Projekt budú realizovať úrady práce po celom Slovensku a jeho financovanie je zabezpečené prostredníctvom štrukturálnych a investičných fondov EÚ.
Viac o spustení a fungovaní Národného projektu priblížil generálny riaditeľ sekcie Fondov EÚ na MPSVR SR, Boris Sloboda.
Národný projekt Podpora vzdelávacích aktivít zameraných na profesijnú mobilitu je určený pre záujemcov o zamestnanie, ktorí sa chcú vzdelávať či rozvíjať svoje zručnosti v súlade s potrebami trhu práce v rámci celoživotného vzdelávania. Teda pre tých občanov, ktorí neboli zaradení do evidencie na úrade práce ako nezamestnaní, ale v súčasnosti sú zamestnancami napríklad malej stavebnej firmy a hľadajú si iné zamestnanie. Prípadne majú záujem o kurz/vzdelávanie z dôvodu zmien na aktuálnom trhu práce (napr. oblasť gastro). Títo záujemcovia majú rovnako záujem o poskytnutie odborných a poradenských služieb zo strany úradu práce. Znamená to, že občan si sám vyberie z ponuky kurzov na trhu, podľa vlastnej potreby, bez ohľadu na vôľu zamestnávateľa. Vzdelávacie kurzy sú verejne dostupné a záujemca sa mu bude venovať vo svojom voľnom čase, v rámci spolupráce s úradom práce.
„Tento projekt je jedinečný v tom, že dáva príležitosť priamo jednotlivcom - zamestnancom, ktorí sa chcú odborne dovzdelať, získať nové odborné vedomosti a skúsenosti a tak si nájsť nové zamestnanie. Každý záujemca tak môže doslova vziať osud do vlastných rúk,“ priblížil Boris Sloboda, generálny riaditeľ Sekcie fondov EÚ na ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny.
Vplyvom technologického „boomu“ sa dnes na pracovnom trhu vytvára skupina ľudí, ktorých pracovné miesta alebo profesie budú ohrozené. Alebo nebudú schopní svojimi doterajšími zručnosťami reagovať na neustále silnejúci tlak na flexibilitu a prispôsobivosť pri výkone práce a rozhodnú sa hľadať si iné zamestnanie. Hovoríme najmä o vplyve stupňujúcej sa automatizácie či robotizácie pracovných výkonov. Preto je nevyhnutná včasná dostatočná pomoc práve jednotlivcom, teda priamo zamestnancom. V opačnom prípade im hrozí prepadnutie do evidencie uchádzačov o zamestnanie na úradoch práce, sociálnych vecí a rodiny (teda medzi nezamestnaných).
Národný projekt sa spúšťa začiatkom roka 2022 a jeho realizácia je naplánovaná do konca roka 2023 vo všetkých regiónoch Slovenska cez Operačný program Ľudské zdroje. Na tento účel je vyčlenených spolu 32, 8 miliónov eur.
Pre jedného záujemcu sa predpokladajú maximálne priemerné náklady vo výške 1 848 eur, pričom skutočné náklady sa budú odvíjať v závislosti od stupňa náročnosti odborného zamerania, teda vybraného kurzu pre vzdelávanie.
„Základom je, aby celý proces vzdelávania daného záujemcu, teda absolvovanie vybraného kurzu, bolo ukončené v priebehu roka 2023, keďže peniaze je možné poskytnúť a preplatiť kurz najneskôr do konca decembra 2023. Keďže ide o úplne nový projekt, veríme, že sa ochota ľudí zmeniť svoju pracovnú budúcnosť stretne s úspechom,“ dodal Boris Sloboda.
Vzdelávacie kurzy v rámci celoživotného vzdelávania sa sú kľúčovým nástrojom na udržanie konkurencieschopnosti obyvateľov na trhu práce. Samotné vzdelávanie bude zohľadňovať individuálne potreby a obmedzenia ľudí, ich možnosti a schopnosti. Zároveň sa bude prihliadať na potrebné zručnosti v oblasti nedostatkových profesií, digitalizácie a automatizácie a zeleného hospodárstva. Úrady práce budú získavať informácie o chýbajúcich pracovníkoch v profesiách prostredníctvom objektívnych platforiem, akými sú napr. Národná sústava povolaní, Zoznamy zamestnaní s nedostatkom kvalifikovanej pracovnej sily (zverejnené Ústredím práce, sociálnych vecí a rodiny) a i.
V prípade, ak bude vybrané vzdelávanie profesijne orientované, bude poskytovateľ vzdelávania akceptovaný, ak má vydanú akreditáciu/osvedčenie/oprávnenie/registráciu na vzdelávací program v zmysle legislatívy platnej na území SR.
V prípade, ak bude vybrané vzdelávanie orientované na prenositeľné kompetencie, bude poskytovateľ vzdelávania akceptovaný, ak má oprávnenie na vykonávanie vzdelávania dospelých, vykonávanie mimoškolskej vzdelávacej činnosti alebo obdobných služieb, ktoré vzdelávanie dospelých zahŕňajú, vydané v zmysle osobitných predpisov platných na území SR.
Národný projekt má priniesť na trh práce predovšetkým zručnejších záujemcov, ktorí budú konkurencieschopní a flexibilní pre zvyšujúcu sa digitalizáciu a automatizáciu pracovného trhu, zvlášť v nedostatkových profesiách.
Pre pracovný trh na Slovensku to zase bude znamenať lepšiu a kvalitnejšiu ponuku zamestnancov schopných presadiť sa, pričom tak uchránime aj našu ekonomiku pred prílevom nezamestnaných.
Dosah národného projektu:
Prostredníctvom NP sa očakáva udržanie zamestnanosti a zvýšenie zamestnateľnosti pre ZoZ, ktorí úspešne ukončia vzdelávacie kurzy.
Všetky informácie k Národnému projektu budú dostupné na www.ludskezdroje.gov.sk