Široké spektrum odborných článkov a prezentácie spoločností, odborníkov pôsobiacich v oblasti stavebníctva, dopravy, strojárstva, ťažby surovín a environmentálnych technológií vo všetkých odvetviach priemyselnej výroby.

Stavebná fakulta Slovenskej technickej univerzity


Stavebná fakulta Slovenskej technickej univerzity so svojimi 19 katedrami, Ústavom súdneho znalectva, Centrálnymi laboratóriami, Univerzitným vedeckým parkom, Centrom informačných technológií a Knižnicou a informačným centrom tvorí najväčšie vzdelávacie a vedeckovýskumné centrum v oblasti stavebníctva a geodézie na Slovensku. 

 História Stavebnej fakulty v Bratislave sa začala písať v roku 1937 po zriadení Vysokej školy technickej Dr. Milana Rastislava Štefánika v Košiciach. Prvé vyučovanie na tejto vysokej škole sa začalo v Martine 5. decembra 1938 na troch oddeleniach: na oddelení inžinierskeho staviteľstva konštruktívneho a dopravného, na oddelení inžinierskeho staviteľstva vodohospodárskeho a kultúrneho a na oddelení zememeračského inžinierstva. Tieto oddelenia dali základ Stavebnej fakulte STU, jej katedrám i odborom, ktoré sa postupne transformovali a rozšírili až do súčasných akreditovaných študijných programov. V súčasnosti ponúka fakulta kvalitné vzdelanie nielen v tradičných oblastiach, ako je stavebníctvo a architektúra, vodné hospodárstvo či geodézia, ale aj v oblasti krajinárstva a krajinného plánovania či v oblasti aplikovanej matematiky.

Stavebná fakulta od svojho založenia vychovala 8 571 bakalárov, 33 711 inžinierov a 1 467 kandidátov vied a doktorov filozofie. Medzi jej absolventmi je celý rad odborníkov, ktorí sa natrvalo zapísali do histórie slovenského stavebníctva. Dôkazom toho sú aj početné stavby, ktoré dodnes slúžia svojmu účelu a budia obdiv svojím konštrukčným a estetickým riešením.

Na fakulte v súčasnosti študuje približne 2 000 študentov na bakalárskom a inžinierskom stupni štúdia a viac ako 100 v doktorandskom stupni.

V prvom, bakalárskom stupni štúdia dostávajú študenti široký prírodovedný základ obohatený o humanitné a ekonomické predmety a odborné jazykové znalosti. Podstatná časť štúdia je zameraná na odborné predmety, ktoré profilujú absolventov jednotlivých študijných programov.

Od akademického roka 2005/2006 fakulta prijíma uchádzačov na osem akreditovaných študijných programov bakalárskeho štúdia. Absolventi bakalárskeho štúdia môžu pokračovať v inžinierskom štúdiu okamžite alebo, ak sa rozhodnú ukončiť štúdium na Stavebnej fakulte, budú mať možnosť po čase sa na fakultu vrátiť a dokončiť si druhý – inžiniersky stupeň štúdia.

V druhom, inžinierskom stupni štúdia získavajú študenti úplné vysokoškolské vzdelanie v jednotlivých študijných programoch. V súčasnosti Stavebná fakulta ponúka jedenásť akreditovaných študijných programov inžinierskeho štúdia.

V treťom, doktorandskom stupni štúdia, ktoré je určené pre najlepších absolventov inžinierskeho štúdia, možno študovať v deviatich akreditovaných študijných programoch. Podstatná časť tohto štúdia je venovaná vedeckej príprave a vedeckej práci.

V celom vzdelávacom procese sa na fakulte kladie dôraz na kvalitu. Študenti majú prístup k najnovším poznatkom vedy vo svojich odboroch a sú konfrontovaní s najmodernejšími technológiami.

Naše posluchárne, laboratóriá a ateliéry sú vybavené špičkovými zariadeniami. To všetko vytvára vynikajúce predpoklady na úspešné uplatnenie absolventov v praxi.

Počas štúdia sa študenti učia pracovať s najmodernejšími softvérovými nástrojmi ako BIM – Building Information Modeling, projektovať vo virtuálnej a interaktívnej realite, tlačiť 3D modely či skenovať prostredie laserom prostredníctvom pilotovania drona. Súčasťou štúdia je i ovládnutie špičkovej „vešteckej gule“ moderného stavebníctva – Machine Learning, ktorá využíva strojové učenie a umelú inteligenciu na znižovanie rizika a predpovedanie rôznych variantov v prípade mnohých premenných, napríklad pri neistote spojenej s vlastnosťami geologického prostredia, ale aj pri zefektívňovaní procesu realizácie stavebných konštrukcií. Prostredníctvom Digital Water Technology zase môžu študenti simulovať rôzne problémy urbanizovaných povodí.

Naši absolventi sa môžu uplatniť v rezortoch geodézie, kartografie či katastra, pri navrhovaní a zhotovovaní nosných konštrukcií, pri dopravných a vodných stavbách, v oblasti krajinného plánovania, v oblasti využitia matematických metód a počítačového modelovania, v pozemnom staviteľstve, ako stavbyvedúci, stavebný dozor, projektant, pri správe a prevádzke vodného hospodárstva, v investorských organizáciách, vo vedeckovýskumných ústavoch aj v riadiacich funkciách podnikov štátnej a súkromnej sféry.


 prof. Ing. Stanislav Unčík, PhD.

dekan Stavebnej fakulty STU v Bratislave

www.svf.stuba.sk