Oliver Moravčík: STU je technika pre lepšiu budúcnosť

Slovenská technická univerzita v Bratislave s vyše desaťtisíc študentmi druhá najväčšia vysoká škola na Slovensku, má nového rektora. Profesora Olivera Moravčíka prezidentka Zuzana Čaputová vymenovala do funkcie 7. septembra 2021. S univerzitou má ambiciózne plány.
Dr. h. c., prof. h. c., prof. Dr. Ing. Oliver Moravčík je s univerzitou dlhodobo spätý. Na akademickej pôde pôsobí od roku 1976 ako vysokoškolský učiteľ. Ťažiskom pedagogických aktivít prof. Moravčíka sú prednášky v oblasti automatizácie, aplikovanej informatiky a Ekonomiky a riadenia. Pred zvolením za rektora bol prorektorom STU pre strategické projekty a rozvoj, predtým prodekanom a dekanom MTF STU. Bol aj riaditeľom ústavu Advanced Technologies Research Institute pri Univerzitnom výskumnom parku STU CAMBO Materiálovotechnologickej fakulty STU v Trnave.
Mimoriadne úspešné boli jeho rozvojové aktivity pri získavaní vedeckých a vzdelávacích grantov zo štrukturálnych fondov Európskej únie, doteraz v objeme okolo 90 miliónov eur. V oblasti riešenia projektov bol profesor Moravčík hlavným riešiteľom a riešiteľom niekoľkých desiatok domácich i medzinárodných výskumných projektov a projektov aplikovaného výskumu vrátane projektov PHARE Tempus I a II, FP7 a NATO.
Pán rektor, prečo by si mal budúci vysokoškolák vybrať práve STU?
STU je najlepšia technická univerzita na Slovensku. Poskytujeme kvalitné vzdelanie, ktoré otvára možnosti úspešnej realizácie a kariérneho rastu. Kvalita našich študijných programov je medzinárodne porovnateľná, ich zameranie zodpovedá aktuálnym výzvam doby technológií. Počítačová bezpečnosť, aplikovaná informatika, materiálový výskum, chemické, strojárske či stavebné odbory dosahujú vysokú úroveň. V súčasnosti smerujeme desiatky miliónov eur do špičkového vybavenia laboratórií, vynovenia budov fakúlt a komfortných internátov. Poskytujeme mnohé štipendiá celkovo v miliónoch eur, možnosti na šport, inkubátor na oživenie študentských podnikateľských nápadov. Naši absolventi sú na trhu mimoriadne žiadaní, nepoznajú obavu z nezamestnanosti. STU, to je skrátka pre mladého človeka technika pre lepšiu budúcnosť.
Veľa mladých ľudí napriek tomu odchádza študovať do zahraničia a o mnohých z nich Slovensko navždy prichádza. Čo s tým?
Domáce úlohy si musia splniť univerzity i štát, jeho prístup je kľúčový. Namiesto novely, ktorá nijako nerieši kvalitu vysokých škôl, naopak, ich destabilizuje, by mal štát zmeniť pravidlá prerozdeľovania dotácií vysokým školám tak, aby zvýhodňovali tých najlepších, nie udržiavali všetkých v priemernosti. Navyše objem financií do vzdelávania by mal štát zvyšovať, vydal sa však opačnou cestou.
Ako si dokážu schopné a snaživé univerzity pomôcť samy?
Tak, ako to s úspechom robíme na STU. Uchádzať sa o zaujímavé dostupné zdroje – či už je to Plán obnovy a stability, alebo štrukturálne fondy na budúce obdobie, kde sú oprávnení prijímatelia po celom Slovensku. Práve to je cesta pre etablované univerzity, ktoré sa vo výraznej miere venujú výskumu.
… aj cesta na vyššie priečky rebríčkov kvality?
Rebríčky treba najprv analyzovať a zistiť, či naše umiestnenia naozaj zodpovedajú realite, respektíve sa viac zamerať na sledované kritériá. Mimochodom, ak si uvedomíme, že napriek zložitým podmienkam dokážeme byť medzi prvými osemsto z celkového počtu 25-tisíc hodnotených vysokých škôl, naše umiestnenie nie je vôbec také zlé. Vzhľadom na náš rozpočet robíme v našich podmienkach malé zázraky.
Dr. h. c., prof. h. c., prof. Dr. Ing. Oliver Moravčík
rektor Slovenskej technickej univerzity Bratislava, www.stu.ba