Široké spektrum odborných článkov a prezentácie spoločností, odborníkov pôsobiacich v oblasti stavebníctva, dopravy, strojárstva, ťažby surovín a environmentálnych technológií vo všetkých odvetviach priemyselnej výroby.

XXVI. seminár Ivana Poliačka


doc. Ing. Andrea Zuzulová, PhD., Katedra dopravných stavieb, Stavebná fakulta STU Bratislava, www.svf.stuba.sk

 Podujatie organizované Katedrou dopravných stavieb Stavebnej fakulty STU v Bratislave, Slovenskou cestnou spoločnosťou ZSVTS – Odborná sekcia Cestné staviteľstvo a spoločnosťou Kongres STUDIO, spol. s r. o., má svoje stabilné miesto v kalendári odborných podujatí druhej polovice roka. 

Dňa 29. septembra 2021 sa uskutočnil už 26. ročník Seminára Ivana Poliačka s medzinárodnou účasťou. Vzhľadom na nepredvídateľnú situáciu so šírením koronavírusu sa odborní garanti rozhodli pre posun štandardného novembrového termínu na koniec septembra, čo umožnilo zorganizovať seminár prezenčne aj formou online účasti.

Celkovo sa prihlásilo 70 účastníkov. Záštitu nad seminárom prevzali Ministerstvo dopravy a výstavby Slovenskej republiky a prof. Ing. Stanislav Unčík, PhD., dekan Stavebnej fakulty STU Bratislava.

Podnetom pre voľbu hlavnej témy výstavba cestnej infraštruktúry boli aj dôležité dokumenty pripravené a publikované v roku 2020. Takým je aj dokument Priority vo výstavbe cestnej infraštruktúry (MDV SR), vytvárajúci základ pre objektívnejšie hodnotenie investičných projektov, pre prípravu stavieb, transparentný plán financovania a priorizácie budovania cestnej siete.

Organizátori podujatia sa domnievali, že aj v tomto roku 2021 môže seminár prispieť informáciami a navrhnúť, ako pokračovať pri výbere priorít, pri príprave projektov aj postupe realizácie úsekov ciest a diaľnic uplatňovaním výsledkov technického rozvoja. S týmto cieľom ponúkli dve hlavné témy seminára: program výstavby cestnej infraštruktúry a technický rozvoj. 

Do odborných tém seminára sa prihlásilo viac ako 20 príspevkov zo Slovenska a z Českej republiky, do programu bolo vybraných 14. V prvej odbornej téme odznel príspevok z dielne Ministerstva dopravy a výstavby SR o eurofondoch v cestnej doprave a príspevok z Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy o prioritách vo výstavbe cestnej infraštruktúry s dôležitým odkazom zameriavať sa nielen na diaľnice a rýchlostné cesty, ale nezabúdať ani na cesty nižšieho dopravného významu.

Digitalizácia a zefektívnenie procesu výstavby pozemných komunikácií s použitím BIM technológií je už aj na Slovensku postupne štandardom. V príspevku od spoločnosti Strabag boli prezentované viaceré pozitívne skúsenosti aj v rámci výstavby dopravnej infraštruktúry. V súvislosti s tým bola prednáška Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska o perspektívach vo výstavbe diaľnic z pohľadu digitalizácie a trvalo udržateľného rozvoja. Aktuálne prebieha revízia základných noriem pre projektovanie pozemných komunikácií: STN 73 6101, STN 73 6102, STN 73 6110 a názvoslovnej normy STN 73 6100. Pracuje na nej kolektív riešiteľov zo Stavebných fakúlt Žilinskej univerzity v Žiline a Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Prednáška o pripravovaných zmenách či už v terminológii, skladobných prvkoch a ich parametroch, zrušenie samostatnej normy na projektovanie križovatiek a pod. podnietila rozsiahlu diskusiu.

Na Slovensku prebieha príprava aj realizácia viacerých zaujímavých dopravných stavieb. Práve im bol venovaný druhý tematický blok, v ktorom odzneli aj prezentácie od zástupcov realizačných firiem. Zaujímavý pohľad na inovatívnu technológiu použitia spodnej výsuvnej skruže (MSS) pri výstavbe mostného objektu na úseku diaľnice D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec priniesla spoločnosť PORR, s. r. o.  

O posune vo výstavbe I. etapy rýchlostnej cesty R4 Severný obchvat Prešova vrátane pohľadov na realizáciu zemných prác, mostných objektov a tunela Bikoš bola prednáška spoločnosti VÁHOSTAV-SK, a. s..                                                                                                                                                                              Autorský kolektív MACCAFERRI CENTRAL EUROPE, s. r. o., sa s účastníkmi podujatia podelil o svoje skúsenosti s použitím výstužnej oceľovej siete pri rekonštrukcii ciest I/18 a I/21 Petič – Hanušovce nad Topľou.                                                                                                                                               O moderných technológiách pre obsluhu a monitorovanie premávky v tuneli Prešov bol príspevok od spoločnosti DELTECH, a. s. Centrum dopravního výzkumu, v.v.i poskytlo čiastkové výsledky výskumného projektu zameraného na vývoj polymérnych povlakov použiteľných na vybavenosť pozemných komunikácií s cieľom zvýšenia bezpečnosti premávky a predĺženia životnosti dopravnej infraštruktúry.                                                                                                                                                                   Pre skvalitnenie riešenia problematiky hospodárenia s vozovkami bol prezentovaný výpočtový program na hodnotenie dlhodobo sledovaných úsekov vozoviek na Slovensku, ktorého autormi sú zástupcovia Slovenskej správy ciest a TPA Spoločnosť pre zabezpečenie kvality a inovácie, s. r. o.                                              Z oblasti laboratórneho skúšania cestných stavebných materiálov bolo prihlásených viacero príspevkov, či už od autorov z univerzitného prostredia, alebo súkromných spoločností, ako napríklad VUIS-CESTY, spol. s r. o. Ich zameranie bolo predovšetkým na environmentálne prijateľné technológie v cestnom staviteľstve, na recykláciu, úpravu asfaltového spojiva a asfaltových zmesí.                                 Za ďalšie príspevky uverejnené v zborníku ďakujeme spoločnostiam Doprastav, a. s., SHMÚ, VUIS-CESTY, spol. s r.o., Centrum dopravního výzkumu, v.v.i., a autorom zo slovenských a z českých univerzít.

Sme radi, že napriek situácii, ktorá veľmi nepraje štandardnému organizovaniu odborných podujatí, bol záujem o spoluprácu a účasť na seminári nemalý. Ďakujeme partnerom a účastníkom podujatia za ich priazeň a podporu a tešíme sa na stretnutie na XXVII. seminári Ivana Poliačka v roku 2022.