Široké spektrum odborných článkov a prezentácie spoločností, odborníkov pôsobiacich v oblasti stavebníctva, dopravy, strojárstva, ťažby surovín a environmentálnych technológií vo všetkých odvetviach priemyselnej výroby.

Zhromaždenie Kalibračného združenie SR


RNDr. Oľga Novanská, Kalibračné združenie SR, https://www.kzsr.sk



Kalibračné združenie Slovenskej republiky (KZ SR) je otvorenou organizáciou, ktorá združuje právnické osoby pôsobiace v oblasti merania a kalibrácie meradiel alebo zainteresované na problematike s ňou súvisiacej.

52. Zhromaždenie Kalibračného združenie SR spojené s odbornou konferenciou sa konalo v kongresovej sále Hotela Bešeňová. KZ SR organizuje vzdelávanie v oblasti merania a kalibrácie meradiel, skúšobníctva a managementu starostlivosti o jednotné a správne meranie v rámci integrovaného systému manažérstva formou odborných kurzov a školení, zameraných na konkrétne oblasti a veličiny.

Cieľom združenia je vytvárať podmienky vzájomnej kompatibility systémov metrologického zabezpečenia a uznávania výsledkov kalibrácie a tým odstraňovať technické prekážky obchodu , súvisiace s metrologickou činnosťou. Túto svoju činnosť realizuje najmä prostredníctvom EUROCAL-u, ktorého je zakladateľom a riadnym členom.

Meranie je činnosť, pri ktorom sa meranému javu priraďujú číselné hodnoty. S meraním sa stretávame v našom každodennom živote a meranie je aj základom každej experimentálnej vedy, kvalitnej výroby a stáleho technického rozvoja. Pri meradlách sa vykonávajú dva druhy metrologických výkonov a to kalibrácia meradiel a overovanie určených meradiel.

Kalibrácia meracích prístrojov je činnosť, ktorá za presne daných podmienok určuje vzťah medzi hodnotami meraného prístroja a skutočnou hodnotou, ktorú reprezentuje etalón. Jednoducho povedané, priame porovnanie skúšaného meradla s presným meradlom (etalónom). Kalibrácie sa vykonávajú preto, aby bola zaručená presnosť merania. Presnosť merania musí byť preukázateľná, aby namerané hodnoty, respektíve výsledky merania, boli prijateľné a akceptovateľné a tým sa odstraňovali technické prekážky obchodu. Používanie nekalibrovaných meradiel so sebou nesie veľké riziko ako je ohrozenie bezpečnosti, zdravia, sťahovanie produktov od zákazníkov a s tým spojené možné ďalšie náklady.

Samostatnú kapitolu tvoria určené meradlá. Určené meradlá sú meradlá určené na povinnú metrologickú kontrolu alebo posúdenie zhody. O zaradení meradla do skupiny určených meradiel rozhoduje účel jeho použitia a používanie. Ide o meradlá, ktoré sa používajú pri meraniach súvisiacich s platbami, pri ochrane zdravia, bezpečnosti, majetku a životného prostredia, pri príprave spotrebiteľsky balených výrobkov a v iných oblastiach verejného života, kde môžu vzniknúť konfliktné záujmy na výsledku merania alebo kde nesprávne výsledky merania môžu poškodiť záujmy fyzických osôb, právnických osôb alebo spoločnosti, alebo pri meraniach, ak tak ustanovuje osobitný predpis.

Kalibrácia a overovanie meradiel sa vykonávajú podľa schválených postupov systému manažérstva kvality a príslušných zákonných ustanovení. Nakoľko ide o širokú škálu meradiel a postupov je dôležitá spolupráca a výmena skúseností medzi pracoviskami vykonávajúcimi kalibráciu a overovanie meradiel. Takýmto fórom sú aj pravidelné zhromaždenia KZ SR, ktoré sú vždy spojené s odbornými prednáškami.

V úvode 52. zhromaždenia KZ SR odznelo bilancovanie výsledkov činnosti za obdobie rokov 2019 - 2020, ktoré poznačila súčasná epidemiologická situácia.

Ďalej sa odborná konferencia venovala aktuálnym informáciám o dianí v oblasti slovenskej metrológie, akreditácii, manažérstva kvality, vrátane manažérstva laboratórií, novinkám vo vybraných odboroch merania a zabezpečovaniu a rozvoju starostlivosti o jednotnosť a správnosť merania.

Väčšina členov KZ SR i ostatných účastníkov zhromaždenia sú akreditované subjekty vykonávajúce kalibrácie meradiel a viaceré sú aj autorizované na overovanie určených meradiel, preto pravidelnými témami sú informácie z oblasti metrologickej legislatívy a problematiky akreditácie.

Ing. Jaroslav Boris z Úradu pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo SR sa venoval legislatívnemu procesu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 157/2018 Z. z. o metrológii hlavne v oblasti autorizácie a registrácie.

Mgr. Martin Senčák, riaditeľ Slovenskej národnej akreditačnej služby a RNDr. Lívia KIJOVSKÁ, PhD. informovali o novinkách v činnosti SNAS-u.

KZ SR začalo svoju činnosť dňom 15. júla 1993 ako pokračovateľ v činnosti bývalého Československého kalibračného združenia v SR a jeho prvým predsedom bol popredný slovenský metrológ Ing. Robert Spurný, CSc. Na jeho počesť začalo Kalibračné združenie udeľovať Cenu Róberta Spurného. Počas zhromaždenia boli odovzdané ceny za rok 2019 (Eva Korbeľová) a 2020 (Ing. Roman Honig).

Samostatnú sekciu Záznamové zariadenia v cestnej doprave, ktoré sú určenými meradlami viedol Ing. Eugen Kánovics. Pracovníci autorizovaných akreditovaných pracovísk sa podrobne venovali problematike overovania taxametrov.

Účastníkov zaujala prednáška Návod na použitie rozhodovacích pravidiel a vyhlásení zhody. Používanie rozhodovacích pravidiel je požiadavkou normy ISO/IEC 17025:2017 pri vyhlasovaní zhody so špecifikáciou alebo s normou.

Ing. Dušan Kordík ,PhD. sa venoval Metódam a výstupom kalibrácie meradiel. V závislosti od metódy kalibrácie existujú všeobecné modely merania pri kalibrácii meracích zariadení.

Príspevok Ing. Jiřího Kazdu, predsedu Českého kalibračního sdružení sa venoval požiadavkám na vydávanie kalibračných certifikátov.

Dve prednášky sa venovali požiadavkám na bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci v kalibračnom laboratóriu a to:

Požiadavky na plnenie antistatickej ochrany ESD v zmysle platných štandardov a praktické poznatky z auditov, ktorá sa venovala normám a štandardom spojenými s ochranou elektronických súčiastok, požiadavkami na chránený priestor EPA a meracie zariadenia a meraciu techniku pre kontrolu ESD parametrov. A Vybaveniu pracoviska z pohľadu prvej pomoci a správne poskytnutie prvej pomoci pri akútnych stavoch.

Fotogaléria k článku