Nestmelené a hydraulicky stmelené podkladové vrstvy vozoviek
Siedmy ročník bol plný noviniek. Prvá je, že spoločnosť CRH, ktorá má vedúce postavenie v oblasti stavebných materiálov na svete, sa od 1. septembra 2015 stala vlastníkom spoločnosti Holcim (Slovensko), a. s., vrátane všetkých dcérskych spoločností. Zložka pôsobiaca na Slovensku pod názvom CRH (Slovensko), a. s., je významným producentom hydraulických spojív používaných v technológiách cestného staviteľstva a stala sa aj hlavným spoluorganizátorom konferencie.
Stodeväťdesiatdva účastníkov – to bolo pre organizátorov veľmi príjemné prekvapenie. Pritom téma konferencie bola dlhé roky považovaná za málo atraktívnu. Prednášková miestnosť bola obsadená takmer do posledného miesta.
Dá sa v takomto prostredí podať iný ako skvelý výkon? Nie, nedá! Prednášajúci nesklamali a dokázali, že sú výborne pripravení, že sú špičkou vo svojom odbore.
Na úvod predstavil Ing. B. Präsens spoločnosť CRH a jej postavenie vo svete a na Slovensku.
Zmenám v legislatíve o stavebných výrobkoch (európskej aj národnej) venovala svoj príspevok Ing. K. Bzovská s MDVRR SR a o aktuálnych rezortných predpisoch týkajúcich sa cestného staviteľstva predniesli príspevok pracovníčky Slovenskej správy ciest Ing. D. Čanigová, Ing. I. Hrubá a Ing. I. Zelinová.
Slovenské združenie výrobcov kameniva zastupoval Ing. V. Budinský, ktorý predniesol informácie o súčasnom stave a perspektívach výroby kameniva pre stavebníctvo. Kvalitou kameniva sa zaoberali aj príspevky Ing. J. Hozzovej zo spoločnosti Qualiform Slovakia, s. r. o., Ing. M. Zajíčka, CSc., a Ing. M. Cápaya zo spoločnosti Stachema, a. s., resp. Strabag, s. r. o., a Ing. J. Kollára, PhD., a Ing. Ľ. Polakoviča, CSc., zo spoločnosti VUIS-CESTY, spol. s r. o. Hydraulickým spojivám, ich vlastnostiam a možnostiam použitia boli venované príspevky J. Černáka zo spoločnosti CRH (Slovensko), a. s., a Z. Vargu zo spoločnosti Carmeuse Slovakia, s. r. o. Možnosťami využitia netradičných materiálov – ľahkých betónov v podkladových vrstvách vozovky – sa zaoberal kolektív autorov zo Žilinskej univerzity – doc. Dr. Ing. K. Zgútová, Ing. M. Blaško, Ing. J. Šrámek, PhD., a prof. Dr. Ing. M. Decký. Geobunky nachádzajú svoje miesto aj v podkladových vrstvách – referoval Ing. J. Vilem zo spoločnosti Arconex, s. r. o.
S nezvyčajným príspevkom Stabilizácia zemín s efektom pomaly zrejúceho syra sa predstavil RNDr. B. Starší. Úprava zemín je v cestnom staviteľstve veľmi často využívanou technológiou, a preto sa jej aj v tomto ročníku venovalo niekoľko prednášajúcich – Ing. J. Kolivoška, CSc., zo spoločnosti Strabag, s. r. o., Ing. M. Filo, PhD., a Ing. M. Szapola zo spoločnosti RTON Stabilizácie, s. r. o. S poznatkami získanými pri praktickom overovaní jedného zo spôsobov eliminácie vzniku reflexných trhlín v asfaltových vozovkách s hydraulicky stmelenou podkladovou vrstvou vystúpil Ing. J. Piroško-Kiráľ, Eurovia Services, s. r. o. V našich podmienkach relatívne novú technológiu založenú na znovupoužití starej cementobetónovej vozovky ako zdroja materiálu na hydraulicky stmelenú podkladovú vrstvu vozoviek vyrobenú na mieste prezentoval Ing. Z. Boros, TPA spoločnosť pre zabezpečenie kvality a inovácie, s. r. o., a Ing. Z. Benkó zo Slovenskej správy ciest.
O skúsenosti dozoru na obchvate Brezna sa podelil Ing. J. Guzmický zo spoločnosti Grifos, s. r. o. Zaujali aj príspevky Ing. D. Putirku, PhD., zo spoločnosti Calibrium, s. r. o., a Ing. V. Híreša, PhD., zo Žilinskej univerzity, ako aj Ing. Z. Pavelkovej zo spoločnosti Skanska SK, a. s. O praktickom uplatnení recyklácie vozoviek v našich podmienkach informoval Ing. D. Klimo zo spoločnosti Frekomos Sk, s. r. o., a o stavbe cyklotrasy okolo Tatier Ing. M. Bošanec z Cestných stavieb Liptovský Mikuláš, s. r. o. Problémom s dlažbou sa venoval Ing. J. Tomko, jt-ateliér.
Diskusné fórum kvalitárov pod vedením Ing. Milana Kušniera z NDS, a. s., sa postupne stáva tradičnou súčasťou konferencie. Aj tento rok mali vystúpenia aktérov jediný cieľ – spoločne hľadať nástroje na zlepšenie kvality našich stavieb.
Ďalšou novinkou tohto ročníka bola fotografická súťaž tematicky súvisiaca s predmetom konferencie. Najlepšie fotografie boli využité pri návrhu pozvánky. Odovzdávanie diplomov ich autorom bolo súčasťou spoločenského večera. Ohlas bol priaznivý, a preto v tejto súťaži budeme pokračovať.
Ako teda zhodnotiť siedmy ročník?
Z pozície odborného garanta to nie je príliš ľahké. Ale môžem konštatovať, že všetci účastníci boli úžasní. Aktívne sa zapájali do diskusie a v kuloároch nadväzovali dôležité pracovné kontakty. Bolo cítiť, že je to už ich akcia.
Veľká vďaka patrí prednášateľom, členom prípravného výboru a organizátorom. Bez nich by sa nedala konferencia vôbec pripraviť. Všetci sa tešíme na stretnutie na ôsmom ročníku.
Ing. Ľubomír Polakovič, CSc., VUIS-CESTY, spol. s r. o., odborný garant