Široké spektrum odborných článkov a prezentácie spoločností, odborníkov pôsobiacich v oblasti stavebníctva, dopravy, strojárstva, ťažby surovín a environmentálnych technológií vo všetkých odvetviach priemyselnej výroby.

Ako zvýšiť komfort práce pri stavebnom stroji a ešte pritom ušetriť?


Vo všetkých hospodársky vyspelých krajinách môžeme v posledných rokoch pozorovať jednoznačný trend vybavovania stavebných strojov centrálnym mazaním, ďalšou výbavou zvyšujúcou komfort práce je klimatizácia, CD prehrávač a podobne. Inštalácia centrálneho mazania na stavebný stroj so sebou prináša okrem zmieneného zvýšenia komfortu ešte aj úsporu nákladov na údržbu. O tom, prečo to tak je a aké sú ďalšie možnosti centrálneho mazania, vraví v rozhovore Ing. Milan Dvořák, vedúci odštepného závodu CEMA-TECH firmy HENNLICH s.r.o..

Ako teda centrálne mazanie pomáha znižovať náklady na údržbu?

Je preukázané, že ložiská stavebných strojov osadených centrálnym mazaním majú dlhšiu životnosť ako tie mazané klasicky ručne. Je to spôsobené tým, že pri použití centrálneho mazania sa mazivo do ložísk dodáva v malých dávkach vo veľmi krátkych časových intervaloch a po celý čas, keď je stroj v prevádzke. Je v nich tak stále optimálne množstvo maziva a sú z neho lepšie vytesnené nečistoty. Odpadá tiež zlyhávanie ľudského faktora, čo je, bohužiaľ, pri ručnom mazaní pomerne častý sprievodný jav, zvlášť ak strojník nie je zároveň majiteľom stroja. Majiteľ stroja si tak môže pri pochybnostiach o zodpovednosti svojho strojníka inštaláciou centrálneho mazania poistiť, že jeho stroj bude vždy správne premazaný.

Prostriedky vynaložené na centrálne mazanie sa prevádzkovateľovi vo veľmi krátkom čase vrátia alebo ušetrí na náhradných dieloch, na opravách a prestojoch s nimi spojených, v čase predtým venovanom ručnému mazaniu môže strojník robiť iné činnosti, v neposlednom rade sa zníži spotreba maziva, a teda už na začiatku spomínané zvýšenie komfortu práce.

Čo je centrálne mazanie a ako vlastne funguje?

Srdcom centrálneho mazacieho systému je vysokotlakové elektrické čerpadlo LINCOLN P203, schopné dosiahnuť tlak až 350 barov, ktoré v pravidelných intervaloch vydáva mazivo. Interval mazania je možné nastaviť na tzv. riadiacej doske umiestenej priamo na čerpadle. Činnosť čerpadla je, samozrejme, viazaná na motohodiny stroja, pričom navyše existuje možnosť stroj kedykoľvek nezávisle premazať (napr. po prejazde hlbokou vodou, pri práci v enormne prašných podmienkach a pod.). Mazivo vydáva čerpadlo a ďalej ho delia progresívne rozdeľovače LINCOLN typov SSV nebo SSVD. Tieto rozdeľujú mazivo prichádzajúce z jedného zdroja na viac prúdov, bez závislosti od protitlakov. Konštrukčné riešenie rozdeľovačov umožňuje navrhnúť mazací systém pre akýkoľvek počet mazacích miest a tiež dosiahnuť rôzne pomery medzi dávkami maziva do jednotlivých mazaných miest. To je, samozrejme, veľmi dôležité, lebo ložiská rôznych veľkostí a typov majú tiež rôzne požiadavky na množstvo maziva. Rozvody tvoria plastové trubky, flexibilné hadice, šrauby a kotviaci materiál.

Ako zabezpečiť centrálny mazací systém?

Záujemcom o inštaláciu centrálneho mazacieho systému odporúčam vždy kontaktovať odbornú firmu, ktorá disponuje skúsenými technikmi a projektantmi. Naša spoločnosť ponúka spracovanie ponukového projektu zdarma. Dodávka komponentov, prípadne montáž potom môže nasledovať vo veľmi krátkom

čase, lebo rozhodujúce komponenty pre tieto systémy má naše firma stále na sklade. Pretrváva mýtus, že centrálnym mazaním je možné stroj vybaviť len pri jeho kúpe. To pritom vôbec nie je pravda, centrálnym mazaním je možné stroj, bez akýchkoľvek problémov, vybaviť kedykoľvek, montáž mazacieho systému

je otázkou na jeden deň a môže prebehnúť kdekoľvek u zákazníka.

Existujú ešte nejaké ďalšie možnosti uľahčenia ručného mazania, s nižšími zriaďovacími nákladmi?

Samozrejme, existujú, ale všetky so sebou prinášajú spomenuté necnosti ručného mazania. Je napríklad možné nainštalovať centrálny mazací systém bez čerpadla, ktoré je v ňom najdrahšou položkou, vstup primárneho progresívneho rozdeľovača opatriť mazacou hlavicou a na tú sa potom pri mazaní napájať klasickým mazacím lisom alebo prístrojom. Všetky mazané miesta na stroji potom obsluha premaže za

okamih, bez námahy, z jedného bodu. Naša firma je rovnako významný dodávateľ kvalitnej mazacej techniky pre individuálne mazanie. Klasický ručný mazací lis (dekalamitka) napríklad možno nahradiť čoraz populárnejším akumulátorovým mazacím lisom Power-Luber, prípadne pneumatickým lisom – typ 1162. Prevádzkovatelia, ktorí majú viac stavebných strojov, môžu zvážiť zakúpenie

elektrického, respektíve pneumatického mazacieho prístroja (mazacieho vozíka) AM 203, AM 02, ELC 30, respektíve AM L, AM LK. O. z. CEMA-TECH firmy HENNLICH s.r.o. sa zaoberá dodávkou centrálnych mazacích systémov na mobilné i stacionárne stroje do všetkých odvetví priemyslu. V ČR a SR zastupujeme najväčšieho svetového výrobcu komponentov pre centrálne mazacie systémy, americko-nemeckú firmu LINCOLN, ktorá je teraz súčasťou koncernu SKF. V oblasti centrálneho mazania ponúkame komplexné služby – od poradenstva a návrhu systému cez montáž a uvedenia do prevádzky až po záručný i pozáručný servis a dodávku náhradných dielov. CEMA-TECH dodáva tiež široký sortiment mazacej techniky (mazacie hlavice, mazacie lisy a prístroje, automatické maznice kvapacie, pružinové, batériové , PERMA a SIMALUBE, technika na prečerpávanie mazív a výdaj PHM, olejoznaky atď.)

www.hennlich.cz/cematech