Pracovníci pri obsluhe stavebných strojov
Súčasný pohľad na stav a trend v oblasti stavebníctva – stavebnej výroby – v porovnaní s blízkou minulosťou nám z výhľadu na dlhšie obdobie nádejne sľubuje zvyšovanie požiadaviek trhu na výkon stavených prác, prejavujúci sa najmä nárastom podielu výkonu v oblasti infraštruktúry, a to najmä cestnej a železničnej, podpora bytovej aj nebytovej výstavby. V rámci týchto činností sa tak prejavuje zvýšený dopyt a potreba výkonu prác okrem iných pomocou stavebných strojov a mechanizmov a zároveň potreba zaistenia dostatočného množstva kvalifikovaných pracovníkov v stavebníctve a osôb s požadovanou odbornou spôsobilosťou na určité činnosti (problematika chýbajúcich pracovných profesií ako tesári, murári, a pod. – remeselné kvalifikácie je samostatnou témou na širšiu diskusiu).
Výkon týchto stavebných prác je v rýchlej súčasnosti a pri požiadavkách plnenia termínov viažucich sa veľakrát na vyplatenie faktúr bez zmluvných pokút často exponovaný a plnenie úloh ohrozuje zásady bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci so stavebnými strojmi (ďalej BOZP). Medzi vybrané požiadavky na zaistenie BOZP patria najmä požiadavky vyplývajúce z vyhlášky MPSVR SR č. 147/2013 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri stavebných prácach a prácach s nimi súvisiacich a podrobnosti o odbornej spôsobilosti na výkon niektorých pracovných činností v znení neskorších predpisov, a to
-
zabezpečiť obsluhovanie vybraného stroja osobou, ktorá má doklad o absolvovaní odbornej prípravy (pri obsluhe viacerými sa určí zodpovedná osoba), zabezpečiť kontrola ich výkonu v súlade s požiadavkami BOZP.
V zmysle tejto požiadavky pri riešení výkonu stavebných prác a nastavenia správnych termínov z pohľadu ich ukončenia treba brať do úvahy i časový priestor na oboznamovanie a informovanie zamestnancov, výchovu a vzdelávanie obslúh stavebných strojov (odborná spôsobilosť).
Každý zamestnávateľ má povinnosť v zmysle ustanovení § 7 zákona č. 124/2006 Z. z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len zákon o BOZP) pravidelne, zrozumiteľne a preukázateľne oboznamovať každého zamestnanca buď vlastnými zamestnancami, alebo dodávateľským spôsobom s právnymi predpismi a ostatnými predpismi na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, so zásadami bezpečnej práce, zásadami ochrany zdravia pri práci, zásadami bezpečného správania na pracovisku a s bezpečnými pracovnými postupmi a overovať ich znalosť. K oboznamovaniu a informovaniu sa musí pristúpiť pred zaradením na výkon prác a činností a následne opakovane najneskôr raz za dva roky, resp. pri niektorých činnostiach v kratšej, najmä 12-mesačnej lehote.
Okrem vyššie uvedeného je ďalšou z povinností zamestnávateľa zaraďovať na výkon prác pri obsluhe vybraného stavebného stroja len osoby odborne spôsobilé. Požiadavky na získanie a preukázanie odbornej spôsobilosti vychádzajú z ustanovení § 16 a 27 zákona o BOZP v nadväznosti na vyhlášku MPSVR SR č. 356/2007 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o požiadavkách a rozsahu výchovnej a vzdelávacej činnosti, o projekte výchovy a vzdelávania, vedení predpísanej dokumentácie a overovaní vedomostí účastníkov výchovnej a vzdelávacej činnosti. Výchovu a vzdelávanie podľa tejto vyhlášky vykonávajú osoby s oprávnením na výchovu a vzdelávanie vydané Národným inšpektorátom práce (resp. pri stavebných strojoch a zariadeniach zaradených pod vybrané banské zariadenia oprávnené subjekty s oprávnením Hlavného banského úradu) osobitne zameranú na teoretické oblasti stanovené vyhláškou (praktickú časť si vykonáva zamestnávateľ pri priradení na konkrétny stroj podľa návodu na obsluhu) pre tieto vybrané stavebné stroje a zariadenia:
1. stroje a zariadenia na zemné práce (dozér, rýpadlo a hĺbidlo, nakladací a vykladací stroj, fréza a ryhovač, skrejper, rúrový ukladač, valec),
2. stroje a zariadenia na výrobu, spracovávanie a presun betónových zmesí (betonárka),
3. ostatné stroje a zariadenia (špeciálny motorový snehový stroj, kompresor).
Forma skončenia výchovy a vzdelávania je vydanie písomného dokladu o absolvovaní výchovy a vzdelávania na obsluhu vybraných stavebných strojov a zariadení so zameraním na bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci.
Podmienkou na vydanie písomného dokladu je:
a) vek najmenej 18 rokov,
b) vzdelanie a prax,
c) zdravotná spôsobilosť na prácu,
d) absolvovanie odbornej prípravy v rozsahu ustanovenom právnymi predpismi na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci,
e) overenie odborných vedomostí.
Podmienkou na udržanie odbornej spôsobilosti je, že následne každá fyzická osoba vlastniaca predmetný doklad a vykonávajúca obsluhu je povinná absolvovať raz za päť rokov aktualizačnú odbornú prípravu zamestnancov na obsluhu vybraných stavebných strojov a zariadení v rozsahu najmenej šiestich hodín u osoby oprávnenej na výchovu a vzdelávanie a podrobiť sa lekárskej preventívnej prehliadke do piatich rokov od vydania dokladu, resp. predchádzajúcej lekárskej prehliadky.
Záverom dovoľte pripomenúť, že preukazy obsluhy stavebných strojov vydané na základe vyhlášky č. 77/1965 Zb. Ústavom vzdelávania a služieb, s. r. o., sa v zmysle stanoviska Národného inšpektorátu práce považujú za neplatné. Pri neplatnosti preukazu nie je možné vykonať aktualizačnú odbornú prípravu každých päť rokov podľa § 16 ods. 8 zákona o BOZP. Podotýkame, že ak sa strojník preukáže strojníckym preukazom vydaným podľa vyhlášky č. 77/1965 Zb., predloženým preukazom nie sú splnené požiadavky § 16 zákona o BOZP o odbornej spôsobilosti na obsluhu vybraného stavebného stroja.
Na plnenie povinností zamestnávateľov v oblasti BOZP v oboznamovaní zamestnancov a výchove a vzdelávaní vám môžeme poskytnúť komplexné služby BOZP i ostatné súvisiace, nadstavbové a doplnkové služby. Bližšie špecifikácie a kontakt nájdete na www.boz.sk.
Ing. Marián Foltín
BOZPO, s. r. o.